Jdi na obsah Jdi na menu
 


O plemeni

Původ plemene

Kavkazský pastevecký pes pochází z Ruska z oblastí Kavkazu. Je to staré plemeno psů. Jsou k dispozici údaje o lebkách, které dokazují , že tito psi jsou potomky evropského vlka.

Historie

Existují odkazy na kavkazského pasteveckého psa , které hovoří o dobách před naším letopočtem. Ve své vlasti byli a ještě jsou využíváni ke strážení stád před vlky a medvědy. Z důvodů poranění se jim začali kupírovat uši. První psi tohoto plemene přišli do západní Evropy v roce 1969 do NDR a následně v roce 1979 do NSR. V roce 1977 byli poprvé vystavováni v Kolíně nad Rýnem.

Povaha psa a péče o něj

Kavkazský pastevecký pes je v rodině milý a citlivý, není dotěrný, na svém území však cizí osoby nestrpí. Má silně vyvinutý obranářský instinkt, nezávislý charakter a je zvyklý jednat samostatně. Důraznost a schopnost vcítit se do povahy psa jsou nezbytné, aby majitel mohl být psovi vůdcem smečky. Není to pes pro každého. Vyžaduje zodpovědný přístup a hodně porozumění . Péče o něj není na rozdíl od jiných dlouhosrstých plemen tak náročná. Potřebuje hlavně vyčesat v době línání. Srst je velmi hustá a pes nevyžaduje žádné náročné zateplení na zimu. Naopak mnozí chovatelé mohou potvrdit, že i při mrazech - 2O stupňů C , psi raději spí venku, často zapadaní sněhem. Co se týče krmení, tak velice důležitá je v období růstu štěněte vyvážená strava s obsahem minerálů.